(Illustrasjonsfoto: Lnett)

Ikke siden 2020 har strømprisene vært lavere enn den var i fjor, ifølge Statistisk sentralbyrå. Men nettleie-delen av regningen økte til nytt rekordnivå.

Strømprisen for husholdningene, inkludert avgifter og nettleie, endte på 134,9 øre/kWh i fjor, viser tall fra SSB.
Av dette utgjorde kraftprisen 59,9 øre/kWh, nettleie 36,0 øre/kWh og avgifter 39,0 øre/kWh.

Hvis strømstøtten husholdningene fikk trekkes fra, ble den faktiske prisen 127,5 øre/kWh i 2024.

– I 2020 var den samlede strømprisen for husholdninger på 80,3 øre/kWh, men siden den gang har ikke årsprisen vært under 120 øre/kWh, sier Ståle Skrede, rådgiver i Statistisk sentralbyrå.

Kraftig redusert strømstøtte

Nedgangen i spotprisene i fjor betydde samtidig at også strømstøtten falt fra 24,3 øre/kWh i 2023 til 7,4 øre/kWh i fjor.

– Utbetalingene til strømstøtte var høyest i vintermånedene, aller mest i januar 2024, og nesten ingenting i 3. kvartal. I det store og hele ble strømstøtten utbetalt i prisområdene i Sør-Norge. Det er fremdeles betydelige prisforskjeller mellom sør og nord i landet, sier Skrede.

Tidenes høyeste nettleie

Samtidig viser SSB-tallene at husholdningenes nettleie økte med 15 prosent fra 2023 til 2024. Nettleie-nivået på 36 øre/kWh er det høyeste som noen gang er registrert i denne SSB-statistikken.

– De fleste store nettselskaper ser ut til å ha økt nettleien betydelig i løpet av 2024. Som begrunnelse for økningen har selskapene oppgitt blant annet høyere kraftpriser, økte renter, høyere priser på varer og tjenester, økte investeringer samt mindre flaskehalsinntekter til Statnett, konstaterer SSB.

Til sammenligning falt selve strømregningen, uten fratrukket strømstøtte, med 30 prosent for husholdningene og 31 prosent for tjenesteytende næringer fra 2023 til 2024.

For kraftintensiv industri var nedgangen på 10,4 prosent til 41,2 øre/kWh i 2024 i gjennomsnitt, eksklusive avgifter og nettleie.

Store forskjeller

SSB påpeker at det den innenlandske spotprisen var svært forskjellig mellom de fem prisområdene i Norge, som den har vært gjennom flere år, men at differansen i fjor var langt mindre enn i 2022.

For året totalet sett var spotprisen i Sørvest-Norge (NO2) cirka 20 prosent høyere enn i Sørøst-Norge (NO1) og mer enn dobbelt så høy som i Nord-Norge (NO4).

– Det kan ses i sammenheng med god utvekslingskapasitet i NO2 mot utlandet, hvor prisene var høyere, samtidig som muligheten for å overføre strøm fra de andre spotprisområdene inn til NO2 ikke var tilstrekkelig til å utjevne prisforskjellen, skriver SSB.

Loading..