
Eviny vurderer tre nye kraftverk
Med en samlet effekt på over 500 megawatt ville kraftverkene ha halvert timen med høyest pris i 2024, hvis de da hadde vært i drift, anslår selskapet.
– Vi ser nå på to nye kraftverk i Samnanger og ett i Vaksdal. Disse kraftverkene vil gi oss større fleksibilitet, slik at vi kan øke produksjonen når kraftbehovet er størst. Dette vil bidra til å jevne ut de høyeste pristoppene, sier Sonja Chirico Indrebø, administrerende direktør i Eviny Fornybar, i en pressemelding.
Halv timespris
Selskapet har regnet ut at de tre kraftverkene ville ha redusert prisen mellom kl 17 og 18 5. januar 2024 fra 593 til 276 øre/kWh. Dette var den høyeste tinesprisen i NO5, altså Vest-Norge, det året.
De tre kraftverkene Eviny Fornybar nå vurderer å søke konsesjon for er Samnangerfjorden kraftverk (ca. 135 – 175 MW), Kvitingen pumpekraftverk (ca. 50 – 100 MW) og Dale III kraftverk (ca. 300 – 420 MW).
Selskapet understreker at alle tre er i tidlig fase og at derfor de tekniske spesifikasjonene ennå ikke er endelig meislet ut. De tre nye prosjektene er et ledd i å øke den samlede effekten fra selskapets installerte effekt med 30 porsent fra dages 1745 MW.
Vurderer pumpekraft
Dale III er planlagt bygd i Bergsdalsvassdraget, der det skal ligge skjult inne i fjellet, og bruke Hamlagrøvatnet som inntaksmagasin og med utløp i Dalevågen.
Det planlagte pumpekraftverket Kvitingen skal ligge ved Kvitingsvatnet og produsere når kraftbehovet er stort, og pumpe vannet opp igjen i Svartavatnet når behovet er lite. Foreløpig er pumpekraft lite utbygd i Norge, og Evinys eneste pumpekraftverk Nygård i Modalen, er bare ett av ti totalt i landet.
To tette
Eviny undersøker om det er mulig å bygge et kraftverk også i nedre del av Samnangervassdraget. Planen for dette kraftverket, som også skal ligge inne i fjellet, er å bruke Kvitingsvatnet som inntaksmagasin med utløp til Samnangerfjorden.
– Prosjektene skal bygges på naturens premisser. Med et stort magasin og utløp i sjøen har vi gunstige forhold for et effektkraftverk. Dette vil både gi mer energi og større fleksibilitet til å produsere når behovet er størst, sier Indrebø.
Selv om de tre prosjektene er i tidlig fase, er alle de berørte kommunene er informert om Evinys planer. Indrebø sier kommer til å fortsette dialogen med kommuner, grunneiere og andre interessenter, og få få frem mer kunnskap om konsekvenser.
– Målet er å sende inn konsesjonssøknader i løpet av 2025, heter det i meldingen fra selskapet.













