
Rigger seg for SF6-utfasing
Møre Trafo inngår avtale med Schenider Electric for å bygge opp lager av SF6-frie brytere i forkant av forbudet neste år.
– Nå kommer det ny teknologi og en gammel fases ut. Da må vi være leveringssikre, ta forholdsregler og ruste opp lageret, sier salgs- og markedssjef Ivar Lifjeld i Møre Trafo til Energiteknikk.

Avtalen med Schneider handler om leveranse av “et tresifret antall” brytere. Lifjeld understreker samtidig at Møre Trafo fortsatt vil benytte andre leverandører framover også.
– Vi er i utgangspunktet merkeuavhengige, sier Lifjeld, som likevel er godt fornøyd med å ha sikret seg tilgang Schneiders brytere.
– Vi vet de har en oppegående fabrikk i Europa, som tidligere lå i Kina, som kan forsyne oss med det vi trenger, sier Lifjeld.
Mye skal gjøres
Et EU-direktiv, som også gjelder Norge gjennom EØS-avtalen, setter i utgangspunktet en sluttdato for bruk av SF6 i nye bryteranlegg på opptil 24 kV fra 1. januar neste år.
Dette innebærer at forbudet omfatter anlegg i distribusjonsnettet i Norge. Flere nettselskap, som Tensio og Elvia, er allerede i full gang med å gå over til SF6-frie brytere i nye anlegg i forkant av et forbud.
Dette er SF6SF6 (svovelheksafluorid) er den mest potente drivhusgassen vi kjenner til, hele 24.300 ganger verre enn CO2. En av de få gjenværende bruksområdene for SF6 er som isolerende gass og lysbueslukker i bryteranlegg i overføringsnett. SF6 utgjør en betydelig del av utslippene til nettoperatører på grunn av lekkasjer ved håndtering av gassen eller defekte tetninger i installasjonene der gassen brukes. Reviderte F-gassregler har imidlertid satt sluttdatoer for bruk av SF6 i nye bryteranlegg i Europa. Fra 2026 omfatter forbudet anlegg opptil 24 kV. |
Anslag Energiteknikk tidligere har omtalt, tilsier at det kan stå mellom 50.000 og 60.000 brytere i Norge som er 30-40 år gamle og trenger oppgradering eller utskifting. I tillegg kommer etablering av nye anlegg.
– Er det slik at dere nå posisjonerer der for et rush av forespørsler?
– Om det blir et rush, blir spennende å se. Markedet har jo ikke tatt helt av enda. De sier det grønne skiftet har håndbrekket på nå, og etterspørselen er jo koblet til investeringslyst i markedet. Men det går jo jevnt og trutt, sier Lifjeld.
Sikrer tilgang
Vel så viktig er den faktiske tilgangen på SF6-brytere i et komponent-marked som er preget av store verdenshendelser.
– Det er geopolitiske forhold som som setter litt brems på ting, konstaterer markedssjefen nøkternt.
Ronny Micaelsen, som er direktør for systemer for kraftdistribusjon i Schneider Electric Norge, sier selskapets bryterfabrikk i Budapest produserer en meget etterspurt vare.
– Fabrikken er i ferd med å komme opp i fart, men Europa etterspør disse anleggene i så stor grad nå, at vi trenger tilgjengelighet. Så Møre Trafo bygger opp et lager for å få dette raskt ut til kundene i Norge, sier Micaelsen til Energiteknikk.

– Vi vet at etterspørselen vil øke i Norge også. I enkelte europeiske land har det virkelig tatt av, sier Micaelsen og trekker fram Tyskland.
– De ligger veldig foran, sier han og understreker at det er SF6-frie anlegg som gjelder alle nye rammeavtaler også hos de norske nettselskapene.
Stor konkurranse
Schneider-direktøren påpeker at det er stor konkurranse mellom produsentene for å utvikle gode, patenterte løsninger uten den skadelige klimagassen, for hele spekteret av brytere. Hans eget selskap bruker nå utelukkende luft under trykk for brytere opp til 24 kV.
– Vi har ingen blandinger i isolasjonsmediet, vi har bare luft, og vi opprettholder kompaktheten, sier Micaelsen.
Kvalitetsmessig er det ingen forskjell, hevder han, og bryteranleggene vil passe inn i eksisterende trafokiosker.
– Disse anleggene er jo alle såkalt “sealed for life”, altså er de sveisa igjen i tanker og du får i utgangspunktet ikke noen lekkasje i disse. De vi har levert i flere tiår med SF6, er også sikre. Men likevel er gassen så tung at risikoen vil alltid være der når den tas i bruk, sier Micaelsen.
Koster mer
Han innrømmer samtidig at de nye bryterløsningene med luft er dyrere, men sier de samtidig varer mye lenger.
– Vi har utviklet et bryteranlegg som er framtidsretta for fleksible, lokale nett, sier Micaelsen og nevner spesielt håndteringen av den fluktuerende produksjonen fra sol- og vindkraft
– Antall ganger man kan åpne og lukke brytere ligger i bransjen normalt på 1000 til 2000 ganger. I Schneiders luftisolerte kompaktanlegg er antall operasjoner 10.000 ganger, sier Micaelsen.
Lifjeld ser det som en konkurransefordel for Møre Trafo å ha tilgang til Schneiders bryteranlegg, som han omtaler som veldig anvendelig og tilrettelagt for smarte nett.
– Vi skal kunne adaptere, tilpasse og skreddersy løsninger for kundene våre. Da er det veldig kjekt å ha komponenter som er enkle å tilpasse, sier Lifjeld.

Forskjellige behov
Samtidig understreker Lifjeld at det ikke er alle nettselskap som nødvendigvis har behov for all den nye funksjonaliteten.
For eksempel er behovet for å investere i fjernstyring ikke er så stort for et lite nettselskap, mens det kan være avgjørende for andre. Det påvirker valg av brytere.
– Vi kjøper jo både Eaton, Siemens og ABB også, og kundene våre har i tillegg et ord med i laget, påpeker han.
Selv om SF6-forbudet innføres i Europa fra nyttår, vil det trolig være en glidende overgang i Norge, litt avhengig av hva slags brytere det er snakk om.
Fortsatt mangler
For anleggene Møre Trafo leverer mange av, er allerede løsningene på plass.
– Det er typisk ringkabelanlegg, med to kabelbrytere og en trafo-bryter, med gjerne én kabel inn og én kabel ut og et forsyningsnett på 22 eller 11 kV, sier Lifjeld.
– Vi har utvidet det med både tre og fire brytere, og det finnes forskjellig kombinasjoner, legger han til.
– Er det fortsatt mangler?
– Det som mangler, kan være brytere med seksjonering av målefelt. Det er litt mer spesielle applikasjoner, men det er ikke ofte de er brukt, sier Lifjeld, som antar at det her kan bli en glidende overgang for forbudskrav, som selskapet uansett vil ligge tett på.
– Vi ønsker å være leveringsdyktige så det holder, og da må vi ta grep og forhåndsplassere noen varer så vi er sikret i den overgangsfasen vi kommer i nå, sier han.















