Line Begby-Hagen er fagansvarlig bærekraft i Glitre Nett. (Foto: Glitre Nett)

Glitre Nett er sterkt imot et høringsforslag som vil forenkle avgiftsfritaket på førstegangs påfylling av den svært skadelige klimagassen i nye høyspentanlegg.

– Bruk av SF6-gass bør fases ut, spesielt i nye høyspentanlegg som fortsatt vil ha mange tiårs levetid. Risikoen for havari og umerkelig lekkasje av gassen fra beholdere kan ikke elimineres fullstendig, skriver Line Begby-Hagen, som er fagansvarlig for bærekraft i Glitre Nett, i nettselskapets innspill i en høring fra Skatteetaten.

Glitre Nett har sammen med elleve andre nettselskaper nylig signert en avtale om å kutte ut bruk av SF6 i alle nye nettanlegg fra 1. juli neste år.

Dette er SF6

SF6-gass, eller svovelheksafluorid, er en kunstig fremstilt gass som ikke finnes naturlig i atmosfæren.

Gassen gjør en svært viktig jobb som isolasjons- og strømbrytningsmedium i høyspenningsbrytere og -anlegg.

Samtidig er SF6 en av verdens aller kraftigste klimagasser.

Bruk av gassen blir forbudt i EU i nye anlegg opp til 24 kV fra neste år.

– Dette er i tråd med kommende lovkrav fra EU om utfasing og forbud av SF6-gass, og vi kan ikke se at forslaget om fritak er i tråd med Paris-avtalens klimagassmål eller EUs klima-ambisjoner, påpeker Begby i høringsinnspillet.

NVE vil gjøre fritak billigere

Avgiften på SF6 ble innført først i 2023 og inneværende år er satsene på 33.018 kroner per kilo for innførsel og produksjon og 6.604 kroner per kilo brukt i produkter. I forslaget til statsbudsjett for neste år ønsker regjeringen en økning på 14 prosent i avgiftssatsen.

Avgiften omfatter ikke SF6 fra før avgiften trådte i kraft, og førstegangs påfylling i anlegg er også avgiftsfri. Slik fritaket fungerer i dag, er det først når NVE kan dokumentere at gassen faktisk er fylt på anlegget at fritaket trer i kraft.

Dette vil etaten, etter innspill fra NVE, endre til at fritaket kan skje tidligere.

– Bakgrunnen er at det ofte kan gå lang tid fra SF6-gass innføres og avgift betales, til gassen fylles på anlegget etter installasjon. Fordi avgiften er såpass høy, innebærer gjeldende ordning et vesentlig utlegg for den refusjonsberettigede virksomheten, skriver Skatteetaten, men får sterk motbør fra Glitre Nett.

Åpner for dobbel avgift

Glitre Nett mener tvert imot at all bruk av SF6-gass i nye høyspentanlegg ilegges en avgift for førstegangs påfylling, blant annet siden gass som har blitt innført til Norge kan ha unngått importavgift på grunn av en svakhet i regelverket, som nå skal strammes inn.

– Dette bør også gjelde selv om det i praksis vil bety dobbel avgiftsbelegging på en del av SF6-gassen i landet, tatt i betraktning dens ekstremt klimafiendtlige egenskaper, skriver Glitre Nett.

Begby understreker at Glitre Nett mener at bruk og påfylling av SF6 fortsatt bør tillates av driftsmessige hensyn, men at alle aktører må få på plass “en realistisk utfasingsplan av SF6-gass over tid”, slik Norges største nettselskaper nå har forpliktet seg til.

Begby mener at et skjerpet regelverk vi bidra til dette.

– Ved å gi et tydelig signal til leverandørmarkedet om at SF6-gass er uønsket i innkjøp og nye prosjekter, vil forhåpentligvis også omfanget av SF6-frie alternativer øke i tilbud, og dermed også gå ned i pris over tid, skriver Begby i høringsinnspillet.

Les også:

Les også:

Les også: