Paddevatnet. (Foto: Håkon Berg Sundet / NVE)

Hydronor får avslag på konsesjonssøknad for et nytt vannkraftverk som var ment å erstatte eksisterende Døvik kraftverk.

Døvik kraftverk, som ble satt i drift i 2004, er et elvekraftverk som utnytter et fall på 260 meter i Paddevassåna ved Årdalsfjorden i Strand kommune i Rogaland.

Hydronors nye prosjekt skulle også utnytte Døvikåna og regulere Paddevatnet med 1 meter, og øke produksjonen med 5,5 GWh, men det sier NVE nei til.

– NVE mener at ulempene for blant annet naturtypene kystmyr og kystlynghei ved bygging av Døvik 2 kraftverk er større enn fordelene og avslår søknaden, skriver NVE i en melding.

Direktoratet understreker at hensynet til forekomster av utvalgte naturtyper skal veie tungt for utfallet i slike saker.

– NVE mener at det ikke er mulig å redusere ulempene for kystmyren og kystlyngheia tilstrekkelig med avbøtende tiltak, seier Carsten Jensen, seksjonsleder i NVE.

Ledige stillinger

Loading..