
Vellykket grønn lånedebut fra Statnett
Fikk bedre betingelser på grunn av miljøarbeid.
Statnett fikk tirsdag utbetalt sine to første «grønne» obligasjonslån på til sammen 3,6 milliarder kroner, skriver selskapet i en pressemelding.
Grønne obligasjoner er lån som skal finansiere miljøriktige formål, og Statnetts grønne lån skal brukes på prosjektene Smestad-Sogn og North Sea Link.
Statnett har blitt kvalifisert av Senter for klimaforskning (Cicero), som ga Statnett karakteren mørkegrønn, den beste vurderingen det er mulig å oppnå.
Statnett skriver at de de siste årene styrket arbeidet med å redusere egne klimagassutslipp, bevare biologisk mangfold og sikre anstendige arbeidsforhold for alle som jobber i og for selskapet.
Lånene ble lansert for markedet tirsdag i forrige uke gjennom en investorpresentasjon for institusjonelle investorer. Betingelsene på lånene ble satt gjennom en budprosess blant investorer dagen etter.
Om lag 45 investorer, de fleste skandinaviske, men også ikke-skandinaviske og spesialiserte «grønne» investorer, deltok med ordrer.
– Den sterke interessen for Statnetts miljø- og samfunnsarbeid og Statnett som utsteder, gjorde at lånene oppnådde betingelser klart bedre enn markedsprisingen av Statnetts øvrige lån i markedet, sier konserndirektør Knut Hundhammer i Statnett.