langset
RME-direktør Tore Langset. (Foto: Øyvind Zambrano Lie)

RME mener de bør utføre samme oppgaver til havs som til lands.

Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) anbefaler at RME utpekes som reguleringsmyndighet for kraftsystem til havs.

– Effektivitetshensyn tilsier at reguleringsmyndigheten til lands også bør være reguleringsmyndighet for kraftsystem til havs, som er direkte knyttet til det norske kraftsystemet på land, når det gjelder samme oppgaver. For aktørene og for Statnett som systemansvarlig vil det være en fordel å forholde seg til samme reguleringsmyndighet både til havs og til lands, sier Tore Langset, direktør i RME, i en pressemelding.

Tilknytningen til kraftsystemet er avgjørende

Leveransen er et innspill til departementets arbeid med å vurdere forvaltnings- og konsesjonsregimet for fornybar energiproduksjon til havs. Energidepartementet (ED) har bedt RME om å beskrive et mulig forvaltningsregime for havvind i Norge og hvilke spørsmål staten bør ha besvart på ulike tidspunkt i prosessen.

Havvindarealene som nå planlegges skal knyttes til kraftnettet på land.

– Det er tilknytningen til kraftsystemet som bør være avgjørende, ikke om nettet geografisk sett er til lands eller til havs. Det sammenknyttede systemet bør reguleres av et felles regelverk nasjonalt, som dels også er felleseuropeisk og nordisk, sier Langset.

Den delen av et hybridprosjekt som utgjør en utenlandsforbindelse, vil allerede etter dagens regelverk reguleres etter energiloven og tilhørende regelverk.

RME skriver i meldingen at de allerede har opparbeidet seg nødvendig kompetanse til å utføre reguleringsmyndighetens oppgaver på land og for utenlandsforbindelser.

Dette er hovedpunktene i RMEs anbefaling:

  • RME utpekes som reguleringsmyndighet for kraftsystem til havs som er direkte knyttet til det norske kraftsystemet på land.
  • RME bør utføre samme oppgaver til havs som til lands.
  • For at RMEs myndighet skal utvides til å også gjelde havområder utenfor grunnlinjen, kreves det en lovendring. En lovendring kan enten innebære en utvidelse av energilovens virkeområde eller ved endringer i havenergilova.
  • For å sikre at kapasitet i nettet reserveres, er det nødvendig at noen inntar bestiller-rolle i tidlig fase frem til tiltakshaver er kjent.
  • NVE har foreslått å innføre en hjemmel for at Statnett kan pålegges å gjøre utredninger i tidlig fase, samt prosjektspesifikke konsekvensutredninger med hjemmel i havenergilova. Kostnader knyttet til utredninger i tidlig fase bør dekkes gjennom Statnetts tillatte inntekt. Kostnader knyttet til prosjektspesifikke utredninger bør dekkes av tiltakshaver eller av den som bestilte eller påla utredningen.
  • Dersom regelverket til havs ikke er innført innen de første konsesjonene gis, foreslår RME at det i konsesjonene fastsettes vilkår om tilknytningsplikt, anleggsbidrag, verdsettelse av nettanlegg og plikt til å følge Statnetts funksjonskrav, frem til anbefalte endringer i regelverk er på plass.

Ledige stillinger

Loading..