
NVE deler bransje-bekymring for spesialtransport
Fornybar Norge, Norsk Industri og Norges Lastebileier-Forbund ber NVE om hjelp for å få ryddet opp i vilkårlig saksbehandling av spesialtransport for tungt kraftutstyr på norske veier.
– Tilbakemeldinger fra våre medlemmer går på at manglende tiltak og forståelse fra vegmyndighetene ved Statens Vegvesen for tilrettelegging for mer effektiv, trafikksikker og miljøvennlig spesialtransport er blitt en stor utfordring, skriver de tre organisasjonene i et brev stilet til seksjonssjef Eldri Holo i tilsyns- og beredskapsavdelingen i NVE.
– I enkelte tilfeller en uoverstigelig terskel til å i det hele tatt klare å gjennomføre planlagte og helt nødvendige transporter for å kunne opprettholde kraftforsyningen, advarer de videre.
I brevet, undertegnet toppsjefene Bård Vegar Solhjell (Fornybar Norge), Harald Solberg (Norsk Industri) og Knut Gravråk (NLF), går det fram av kraftbransjen møter en praksis fra vegmyndighetene med forskjellig behandling av like saker, vage konklusjoner og tidkrevende prosesser.
Omfattende og tidkrevende
Det naturlig at vi har dialog med vårt departement, og kanskje også andre direktorater, om disse problemstillingene.
Eldri Holo, NVEDet skyldes blant annet fragmentering av ansvar mellom Statens Vegvesen, fylkeskommunene og “357 unike veieiere som bestemmer over sine egne veier” på kommune-nivå.
– Transport til kraftverk og nettinstallasjoner går ofte på alle veinivåer. Dagens veiadministrasjon har ført til en mer omfattende og tidkrevende søknadsprosess. Som våre medlemmer til slutt opplever i stadig større grad likevel blir overprøvd av Statens Vegvesen, til ugunst for energisektoren – og gjennom det implisitt nasjonal beredskap, fastslås det i brevet.
– Vi stiller også spørsmål om hvilke konkrete lov- og forskriftsbestemmelser som egentlig kommer til anvendelse ved behandling av søknader om dispensasjon for transport til kraftformål, da vi heller ikke kan se noen “rød tråd” i behandling av sakene til våre medlemsbedrifter, heter det videre.
Kritisk for beredskap
De tre organisasjonene mener de interne rutinene som benyttes i Statens vegvesen ved dispensasjonstransport med tidsbegrensning må revurderes med fokus på miljø, effektivisering, trafikksikkerhet og gjennomføring.
– I dag tvinges en større andel frakt over på sjøtransport som gir meget negative miljøregnskap, høye kostnader for utbyggerne, og som er tidsmessig meget krevende. Sistnevnte ikke uten betydning for beredskap hvor tidsaspektet som kjent er en meget viktig innsatsfaktor, fastslår de tre topplederne, som påpeker at stort sett alle transporter av denne typen er kritisk for sikkerheten i kraftforsyningen.

Vil ha korridor
– Energisektorens planer og prosjekter kan være aldri så gode om ikke materiell og utstyr kan fraktes til ønsket sted, påpeker organisasjonene.
De trekker samtidig fram konseptet “korridor som del av konsesjon”, altså at fastlagte transportruter blir lagt i selve konsesjonen, som en egnet løsning,
– For produksjon, transformator og andre større vitale deler av kraftforsyningen ville korridor som en del av konsesjon løst mye, medført mindre byråkrati og mer effektive løsninger til felles beste – herunder beredskap, skriver de tre, som nå ber NVE om vurdere situasjonen og bidra til konstruktive diskusjoner med vegmyndigheter, beslutningstagere og organisasjonene selv.
NVE deler bekymringen
At man får til å transportere tungt materiell som må på plass er kjempeviktig.
Eldri Holo, NVENVE har ennå ikke rukket å svare på brevet, som ble sendt til direktoratet rett før sommerferien, men seksjonssjef Holo sier hun har forståelse for at de tre organisasjonene tar opp saken.
– Brevet har nok litt flere dimensjoner enn de som vi i kraftberedskapsseksjonen primært er opptatt av, som går på reparasjonsberedskapen. Men akkurat når det gjelder den biten, å få materiell raskt på plass igjen når noe er feil, eller om man har en feil man trenger å rette, så deler vi bekymringen fra de tre organisasjonene, sier Holo til Energiteknikk.
NVE jobber for tiden med en gjennomgang av reparasjonsberedskapen i kraftsystemet, som skal være ferdig til jul.
Vil ta opp problemene
– Hva slags mulighet har dere til å ta tak i dette?
– I og med at de har tatt kontakt med oss, er det naturlig at vi har dialog med vårt departement, og kanskje også andre direktorater, om disse problemstillingene, sier Holo.
Hun understreker at NVE selv ikke har kartlagt problemstillingene som tas opp.
– Men jeg tenker at det er prinsipielt problematisk at det oppleves som om det er ulik saksbehandling. Særlig når selskapene skal ha på plass en transportplan, og så får noen grunnlaget for å ha planen på plass, men ikke alle, selv om det kanskje er samme forutsetninger, sier Holo.
Kan få egen oppfølging
– Regner du med at disse problemene blir adressert i det arbeidet dere nå skal ha klart før jul?
– Slik jeg kjenner det, vil det bli berørt, men jeg kan ikke love noen ting. Men det betyr ikke at det ikke kan følges opp ved siden av. Det vil vi måtte se på utover høsten, sier Holo.
– Effektiv transport framstår som et sentralt poeng hvis man skal gjenopprette deler av kraftsystemet?
– Ja, og det er det jo. At man får til å transportere tungt materiell som må på plass er kjempeviktig, sier Holo.
Glad for kontakten
NVE var for noen år siden i dialog med Statnett om lignende problemstillinger, men brevet fra organisasjonene er det første i sitt slag på Holos bord.
– Vi syns det er kjempefint at de har tatt kontakt og delt dette med oss. Det er en anledning for oss til å følge det opp i både vår egen sektor, både oppover og nedover, og på tvers av den sektoren som eier regelverket, sier hun.














