Fra drivingen av kabeltunnelen mellom Sogn og Ulven i Oslo. (Foto: Statnett)

Kabeltunnelen mellom Sogn og Ulven i Oslo skal bli totalt 6,6 kilometer lang og har nå passert fem av dem. Sprengningen går raskere enn antatt.

– Den siste tiden har vi sprengt oss frem med hele 90 meter i uka. Det er svært god fremdrift, og vi ligger foran planen, sier prosjektleder Hans Herlofsen i Statnett i en melding.

Statnett forventer at sprengningsarbeidet vil bli ferdig i løpet av første halvår 2026. Etter det vil det vil tunnelarbeidene ferdigstilles og strømkablene mellom Sogn og Ulven monteres.

Arbeidet med tunnelen er tidligere blitt forsinket på grunn av vanskelige bergforhold i området. De nye kablene i tunnelen skal etter planen settes i drift i 2029. 

Entreprenør AF Gruppen har to arbeidslag som jobber mot hverandre – fra Rektorhaugen mot Ulven og motsatt vei. Når tunnelen er 6,6 kilometer lang, møtes lagene og tunnelen er ferdig utsprengt.

Denne uka jobber det ene laget under Sandakerveien, mens det andre har passert Sinsen videregående skole, skriver Statnett.

I 2020 forventet Statnett at prosjektet ville koste mellom 1340 og 1490 millioner kroner. Etter en rekke oppjusteringer beregnes kostnaden i systemutviklingsplanen for 2023 til mellom 3700 og 4400 millioner kroner.

Les også:

Les også:

Les også:

 

Loading..