
Statkraft satser på hydrogenfly
Statkraft skal sammen med Avinor, SAS og den globale flyprodusenten Airbus utrede hvordan infrastruktur for grønt hydrogen kan utvikles på norske flyplasser.
Samarbeidet skal kartlegge potensialet for bruk av hydrogen til fly, hvordan infrastrukturen på flyplassene må tilrettelegges og hvordan verdikjeden og produksjonskapasiteten kan bygges opp for å dekke behovet.
Videre skal samarbeidet bidra til å peke ut hvilke norske flyplasser som skal tilrettelegges for hydrogenfly, samt krav til det regulatoriske rammeverket, skriver Statkraft i en pressemelding.
– Å legge til rette for avkarbonisering av luftfarten er en stor utfordring. Som Norges største kraftprodusent ønsker vi å legge grunnlaget for produksjon og en sammenhengende verdikjede for grønt hydrogen til norske flyplasser, sier konserndirektør for nye energiløsninger i Statkraft, Jürgen Tzschoppe, i meldingen.
– Samarbeidet passer inn i vår ambisjon om å være en pådriver for bruk av grønt hydrogen i både industri- og transportsektoren i Norge og bli en betydelig produsent i dette markedet, sier Tzschoppe.
I den svenske delen av samarbeidet med Airbus ser Swedavia og Vattenfall på tilsvarende utvikling på svenske flyplasser.
«Dette er første gang en mulighetsstudie av denne typen dekker to land og mer enn 50 flyplasser. Det viser partnernes felles ambisjon om å komme videre på veien mot målet om netto null karbonutslipp fra luftfarten i både Sverige og Norge i 2050», skriver Statkraft.










