
– Småkraft er et knapphetsgode
Småkraften relativt høyt priset nå, men vil fortsette å være en attraktiv investering og et knapphetsgode, mener Eirik Lilledahl i Sparebank 1 Markets.
– Jeg tror småkraft er relativt høyt priset nå i forhold til om et år, var konklusjonen fra Lilledahl, som er sjef for bærekraftig finansi Sparebank 1 Markets, i sin gjennomgang av markedet på Småkraftdagene mandag.
Men konklusjonen hans var likevel ikke nødvendigvis en oppfordring til småkraft-eierne i salen om å selge, siden småkraften uansett vil fortsette å være attraktiv for investorer med lang horisont.
– Går det over et tiår, så blir det bra til slutt, sa Lilledahl.
Rekordprising
Lilledahl trakk i sitt innlegg fram svært oppløftende tall for verdsettelsen av småkraft den siste tiden.
– Vi har sett omtrent en dobling på ganske få år på sju, åtte, ni år, sa Lilledahl. Spesielt de siste tre årene har prisene steget sterkt og i fjor nådde prisene 8,8 kroner per produsert kWt.
– Dette er rekordprising. Det har ikke vært noen periode før dette med høyere prising, sa Lilledahl, som samtidig gjorde klart at disse prisnivåene ikke gjelder alle slags småkraftverk.
For eksempel er ofte større kraftverk, eller større porteføljer, mer attraktivt enn små. Også andre forhold, som hvor småkraftverket er i rehabiliteringssyklusen, kan påvirke prisene, ifølge Lilledahl.
– Egentlig helt greit
Han passet samtidig på å moderere prisbildet noe, ettersom justering for valutaforskjeller og inflasjon jevner ut den bratte kurven noe.
– For investoren som sitter i Tyskland eller Sveits og opererer i euro og justerer for inflasjon og justerer for valuta, så har den investoren opplevd en verdistigning på 1,3-gangeren, ikke to-gangeren, sa Lilledahl.
– Det er cirka 4 prosent realavkastning i året. Og det er egentlig helt greit, men det er ikke i nærheten av fantastisk, sånn som dette bildet med doblingen ved første øyekast tilsier, sa Lilledahl.
Knapphetsgode
Han mener likevel småkraften er veldig attraktiv sammenlignet med annen fornybarproduksjon som vind og sol.
– For investorer flommer det over av pensjonskapital som skal sysselsettes, men det er i den sammenhengen fryktelig få vannkraftverk å investere i. Det blir bygd noe, men det kommer veldig få nye konsesjoner, sa Lilledahl og mente dette også vil gjelde framover.
– Småskala vannkraft er et populært knapphetsgode, sa han.











