Det er til høyre i dette terrenget Kandal Kraftverk ville bygge småkraftverket. (Foto: Foto: Tord Solvang / NVE)

Ulempene for naturen er større enn fordelene med 3,9 GWh produksjon i planlagte Blådalselva kraftverk, fastslår NVE.

– Vi mener at de samlede ulempene ved utbyggingen er større enn fordelene. Terrenget er svært bratt og skredutsatt, og inngrepene vil påvirke både landskap og sårbare naturtyper negativt, sier Carsten Jensen, seksjonssjef i NVE i en pressemelding.

Det er Kandal Kraft som står bak konsesjonssøknaden for kraftverket, som var planlagt med en installert effekt på 1,6 MW.

En utbygging på stedet, som ligger i nærheten av Naustdal og Gjengedal landskapsvernområde i Gloppen kommune i Vestland fylke, ville gitt langvarige sår i landskapet og gå utover to rødlistede naturtyper, fastslår NVE.

Redusert vannføring ville dessuten gitt dårligere forhold for fisk i både Blådalselva og Kandalselva.

Direktoratet peker også på at det også er stor risiko for at selve kraftverket ville blitt “påvirket av naturfare” i både anleggs- og driftsfasen

– Det er krevende å sikre anlegget mot skred og erosjon i dette terrenget. Slike tiltak vil også kunne påvirke lønnsomheten i prosjektet negativt, seier Jensen.

Les også:

Ledige stillinger

Loading..