
NVEs konsesjonsbehandling øker farten
NVE avgjorde flere konsesjonssaker i årets tre første kvartaler enn i hele fjor, viser nye tall fra direktoratet. Samtidig ventes enda flere søknader.
– Vi ser en tydelig økning i antall store kraftprosjekter og nettanlegg, noe som gjenspeiler den høye aktiviteten i kraftbransjen, sier Inga Nordberg, direktør i NVEs energi- og konsesjonsavdeling.
Totalt behandlet NVE 551 konsesjonssaker i årets ni første måneder. Det ble ferdigstilt 228 detaljplanvedtak innenfor nett, vann-, sol- og vindkraft.
NVE har lenge fått kritikk, spesielt fra småkraftnæringen, for treg konsesjonsbehandlig, og i mars i år kom Riksrevisjonen med kraftig refs av manglende tempo i nettutbyggingen.
– Slik situasjonen er nå, klarer vi å behandle like mange saker som vi får inn. Fremover forventer vi en fortsatt økning i antall saker, sier Nordberg i en pressemelding.
Tallet på 551 avgjørelser ved utløpet av tredje kvartal i år er høyere enn det totale tallet for hvert av de fem foregående årene.
Roser nettsøknadene
Nordberg understreker nå at det er spesielt nettsaker som er blitt prioritert så langt i år og NVE-direktøren roser nettselskapene for å ha økt kvaliteten på søknadene.
– Gode søknader gir raskere saksbehandling, og der merker vi en stor bedring, sier Nordberg, som tidligere har bedt kraftselskapene lære av nettopp nettselskapene i søknadsprosessen.
NVE behandlet totalt 330 nettsaker i de tre første kvartalene, mens de mottok 274 saker. Totalt 332 nett-vedtak ble fattet (se faktaboks nederst i saken).
Samlet sett er antall søknader som ikke er tildelt saksbehandler redusert fra samme periode i fjor.
– De høyt prioriterte sakene tas i praksis løpende til behandling. De sakene som ikke blir tatt til behandling straks, skyldes ofte at søker selv ønsker å utsette prosessen, sier Nordberg.

Forventer mer press
Det er altså spesielt inne kraftproduksjon at økningen i konsesjonssaker kommer, noe som gjør at NVEs ressurser tynes enda hardere.
– I årets ni første måneder har vi ferdigbehandlet flere søknader om kraftproduksjon enn i hele fjor. Det er gledelig å se at flere store prosjekter nå kommer inn, men det betyr også at vi må prioritere ressursene våre, sier Nordberg.
Hun sier NVE så langt har greid å ta unna de høyest prioriterte kraftsakene, mens de mindre har måttet vente, blant annet småkraftverk. Dermed kan det spøke for bedring av ledetidene for prosjektene som ikke kan prioriteres.
– Det vil iverksettes tiltak for å håndtere dette, skriver direktoratet i kvartalsrapporten.
NVEs konsesjonsbehandling etter tredje kvartal 2025 |
|---|
|
Nett: 274 saker mottatt. 332 vedtak og 6 utredningsprogrammer. 77 aktive saker. |
|
Solkraft: 37 saker mottatt. 13 vedtak fattet, inkludert 9 konsesjoner. 7 utredningsprogram er fastsatt. 35 aktive saker. |
|
Vindkraft: 10 saker mottatt, hvorav 6 gjelder ny produksjon. En konsesjon er gitt, men påklaget. 13 utredningsprogram er fastsatt. 23 aktive saker. |
|
Havvind og marine anlegg: 6 aktive saker, ett vedtak fattet i 2025. I tillegg kommer behandling av meldinger. |
|
Vannkraft – småkraft og stor vannkraft: 101 søknader mottatt og 106 vedtak fattet. 106 aktive saker. |
|
Mini/mikrokraftverk: 12 saker mottatt, 18 vedtak fattet. 37 aktive saker. |
|
Fjernvarme: 18 saker mottatt og 25 vedtak fattet. 4 aktive saker. |
|
Vassdragsinngrep: 85 saker mottatt og 51 vedtak fattet. 127 aktive saker. |












