
Fjernvarme-Norgespris skal baseres på månedssnittet
Staten skal betale fjernvarmekundene differansen mellom spotpris og Norgespris, og fjernvarmeselskapene skal administrere ordningen.
Regjeringen har som kjent foreslått å innføre Norgespris på strøm, der alle skal få tilbud om strøm til en fast pris på 40 øre per kilowattime eksklusiv moms.
Regjeringen har varslet at fjernvarmekunder skal likebehandles med strømkunder, uten at det skal gå på bekostning av fjernvarmeselskapene.
– Derfor foreslår vi nå å innføre både Norgespris og strømstønad til husholdninger som bruker fjernvarme, sier energiminister Terje Aasland i en pressemelding.
Penger fra staten
Fjernvarmeprisen har nær sammenheng med strømpris, og en ordning med Norgespris for fjernvarmekunder skal så langt som mulig tilsvare Norgespris for strømkunder. I forslaget som sendes på høring legges det opp til at husholdningskunder som bruker fjernvarme, også skal kunne velge om de vil inngå en avtale om Norgespris.
Fjernvarmeprisen vil fortsatt være styrt av avtalen mellom kunde og fjernvarmeselskap, men kunder som velger Norgespris vil altså motta eller innbetale et beløp til staten, avhengig av nivået på månedlig gjennomsnittlig spotpris.
En Norgespris-avtale vil innebære at staten betaler fjernvarmekunden differansen mellom spotpris og Norgespris dersom spotprisen overstiger Norgesprisen. Dersom spotprisen er lavere enn Norgesprisen vil avtalen innebære at kunden betaler inn denne differansen til staten.
Departementet vil se nærmere på muligheten for også å omfatte husholdninger som er kunder hos nærvarmeanlegg (fjernvarme uten konsesjon) i Norgesprisordningen, samt se på muligheten for at husholdninger tilknyttet nærvarmeanlegg som i dag ikke får strømstønad, kan få dette.
Justeres i 2027
Det er den månedlige, gjennomsnittlige spotprisen i kundens prisområde som legges til grunn for beregning av innbetalinger og utbetalinger.
For perioden 1. oktober 2025 til 31. desember 2026 er det foreslått et nivå på Norgespris på 40 øre per kilowattime ekskl. mva. Første justering av nivået vil skje fra 1. januar 2027. Det blir også foreslått at husholdninger som bruker fjernvarme til oppvarming skal ha rett til en statlig stønad som speiler strømstønaden, dersom de ikke velger Norgespris.
Forbrukstak
Regjeringen har foreslått at det skal innføres et forbrukstak på Norgespris for strømkunder, og foreslår også forbrukstak for fjernvarmekunder. Siden husholdninger som bruker fjernvarme også dekker noe av energibehovet med strøm, blir det foreslått at forbrukstaket for fjernvarme settes noe lavere enn for strøm, til enten 4.500, 3.500 eller 2.500 kWh per måned per boenhet.
Regjeringen foreslår at fjernvarmeselskapene administrerer ordningen og blir fjernvarmekundenes avtalepart.
Det blir foreslått at Norgespris på fjernvarme følger samme regler om bindingstid og varighet som for Norgespris på strøm.
Usikker kostnad
Siden det er usikkerhet knyttet til fremtidige strømpriser, er det en stor usikkerhet knyttet til kostnadene for ordningen påpeker departementet.
Kostnadene for staten avhenger også av nivået på forbrukstaket i ordningen, husholdningenes forbruk, hvor mange som velger Norgesprisordningen fremfor ordningen med strømstønad, og hvilket prisområde de tilhører. Departementet vil komme tilbake med kostnadsanslag for statens utgifter i forbindelse med revidert nasjonalbudsjett 2025.
Høringsfristen er satt til 22. april 2025.










