
Statnett deler ut flaskehals-milliard
Økte flaskehalsinntekter gir halvert forbrukstariff for 2026, mens ny tariffmodell utsettes til 2027.
Halveringen av forbrukstariffen fra 270 til 135 kr/kW vil bety en overføring til strømkundene på rundt en milliard kroner og tre kraft 1. juli, skriver Statnett i en melding.
Konserndirektør i Statnett Gunnar G. Løvås sier den ekstra milliarden skyldes at flaskehalsinntektene, som oppstår ved utveksling av kraft, er svært vanskelig å forutse, men skal komme kundene til gode. Selve tariffen Statnett setter, skal sammen med disse inntektene dekke Statnetts samlede kostnader til investeringer, drift og vedlikehold av transmisjonsnettet i en ramme satt av Reguleringsmyndigheten for energi (RME).
– Statnetts merinntekt er i praksis kundenes penger. En halvering av forbrukstariffen gjør at vi kan styre merinntekten mot null raskere. Flaskehalsinntekter bidrar til at vi kan holde tariffen for forbruk nede, og på et lavere nivå enn i årene før energikrisen traff Europa i 2022, sier Løvås.
Etter mye kritikk utsetter også Statnett innføringen av en ny modell for fastsettelse av Statnetts tariffer, som har vært på høring.
Statnetts utgangspunkt har vært at dagens trafikk ikke oppnår formålet om å bidra til riktige investeringer til lavest mulig kostnad. Både innspillene i høringen og en ny forventning om økte flaskehalsinntekter gjør at Statnett nå skyver på innføringen av ny tariff og at et vedtak kommer først over nyttår, med sikte på innføring i 2027.
– Det er behov for å gjøre endringer i tariffmodellen. Gjennom høsten skal vi gjøre et grundig arbeid med å videreutvikle forslaget til ny modell for tariffene. Dette inkluderer en bred dialog med industrien, kraftselskaper, nettselskaper og kundeorganisasjoner. Målet er å få på plass en tariff som gir tydelige signaler om at kapasitet koster, og vil gi en riktigere utvikling av nettet fremover, avslutter Løvås.














