Energiminister Terje Aasland (Ap). (Foto: Øyvind Zambrano Lie)

Til tross for bransjens bønn avslutter energiminister Terje Aasland overgangsperioden for krav til energileddet ved kommende årsskifte.  

Som Energiteknikk nylig omtalte, har Reguleringsmyndigheten for energi (RME) anbefalt Energidepartementet å ikke forlenge energiledd-unntaket enda en gang.

ettselskapene har i stor grad allerede tilpasset seg hovedregelen for utforming av nettleien og jeg ser derfor ikke lenger behov for unntaksregelen vi har hatt siden 2022.
Energiminister Terje Aasland
I forskrift for omsetningskonsesjonærer er det fastsatt at nettselskapenes inntekter fra energileddet maksimalt kan utgjøre 50 prosent av nettselskapets inntekter fra hver kundegruppe. Ved å begrense energileddet og øke det kapasitetsbaserte leddet, skal kundene et sterkere insentiv til å ikke bruke for mye strøm samtidig.

Det ble imidlertid mye bråk om dette da forskriften ble innført i 2022, noe som var bakgrunnen for overgangsperioden som ble forlenget fram til 1. juli i år.

Har allerede tilpasset seg

25 nettselskaper, interesseorganisasjoner og miljøorganisasjoner gikk nylig sammen i en bønn til Energidepartementet om enda en forlengelse. Disse ble ikke hørt.

Energidepartementet har nå fastsatt en forskriftsendring som innebærer at overgangsperioden for krav til energileddet i nettleien avsluttes ved utgangen av 2026.

Departementet påpeker at de aller fleste nettselskapene allerede er nær ved å oppfylle hovedregelen om at energileddet maksimalt kan utgjøre 50 prosent av inntektene fra hver kundegruppe i distribusjonsnettet.

– Jeg er opptatt av at vi legger godt til rette for å utnytte kraftnettet på best mulig måte. Nettselskapene har i stor grad allerede tilpasset seg hovedregelen for utforming av nettleien og jeg ser derfor ikke lenger behov for unntaksregelen vi har hatt siden 2022, sier energiminister Terje Aasland i en melding.

Må informere kundene

Jeg oppfordrer nettselskaper som må justere sin nettleiemodell til å bruke tiden frem til 1. januar 2027 godt og informere kundene sine i god tid.
Energiminister Terje Aasland
Blant de 25 selskapene som gikk sammen mot RMEs anbefaling var Fornybar Norge, Elvia, Glitre Nett, BKK Nett, Lnett, Elinett, Lede, Tensio, Linea, Fagne, Linja og Arva.

De 25 aktørene som ba om forlenget unntak, mente det er begrenset med data og konkrete erfaringer med hvordan den nye nettleiemodellen virker over tid, delvis på grunn av at høye strømpriser har overskygget prissignalene fra ny nettleiemodell.

Innføringen av effektbasert nettleie legger ifølge departementet til rette for effektiv utnyttelse av strømnettet og skal bidra til lavere nettkostnader for strømkundene ved at behovet for nettinvesteringer blir redusert.

– Jeg oppfordrer nettselskaper som må justere sin nettleiemodell til å bruke tiden frem til 1. januar 2027 godt og informere kundene sine i god tid, sier Aasland.

Les også:

Les også:

Les også:

Loading..